21 Mart 2013 Perşembe

Geeellll aaabbla geelllll, çoccuğuna oynamalık civvvciivvvv


Dün akşamüzeri Konak Meydanı'ndaydım. Bunda olağanüstü bir şey yok diyebilirsiniz.
Hayır, var. Normal görünen, olağanüstü bir durum var. Belediyemiz sayesinde kendimi bir anda Hindistan'a gitmiş gibi hissettim. Şimdi nerden baksan bir dünya yol parası vereceksin, sonra oteli ıvırı zıvırı var. İçimden teşekkür ettim, belediyeye...
Konak'ta, metronun Bahri Baba çıkışında karton kutu içinde üstü üste civcivler satılıyordu.
Ay ne güzel, ne güzel. 
Girişimci ruhlu kişiler çocukları düşünmüş, tanesi 1 tl den boyasız, organik civciv satıyorlar.
Düşünceli anneler de, "hadi bakiim çocummm, seç hangisini istersen" diye, çocuğuna uygun hayvan alıyordu.
İstediği kadar mıncıklasın, kanadını, tüyünü koparsın. N'apcak artık fedakar kadın, yerdeki pislikleri bir noktaya kadar silecek.
Eee fadakarlık da bir yere kadar. Çocuk bütün sadist eğilimlerini civciv üzerinden gerçekleştirdekten sonra, civciv sağ kalırsa, yeterince büyüdükten sonra sokağa salarlar.
Belki de yabancılık çekmesin diye, Konak Meydanı'na sokak köpeklerinin yanına bırakıverirler.
Bu aşamada çocuğun psikolojisi ne olur? Bir canlıya karşı empati geliştirmesini bekleyebilir misiniz?
Sokak köpekleri için bir şey söylemek istemiyorum. Belediyelerin onları kaldırmaları demek, ne demek? Uyutulmaları demek.
Pet shoplardan obje olarak alınan kedi köpeklerden sonra, her bahar bu civciv satışı tekrarlanıyor.
Bunu sadece bizim belediye için söylemiyorum. Bütün şehirlerde uygulanıyor.
Evet, uygulanıyor ama bunun denetçisi kim? Zabıta değil mi? 
Denetimsizlik o kadar had safhada ki, nete "zabıta ne iş yapar?" diye girdiğimde, nasıl zabıta olursunuz gibi yazılar çıktı.
Bu renkli civcivlerse Gaziantep'te satılıyormuş. Kesinlikle boyama değilmiş. "Asrın mucidi" yumurtalara boya enjekte edip, civcivlerin yumurtadan böyle çıkmalarını sağlıyormuş.
Bu ülkede hayvan hakları diye bir şey yok arkadaşım. Bazen bana da diyorlar ki, insan hakları var mı?
Hayvan hakları gerçekleşmiş olsa, insan hakları çoktan gerçekleşmiş olurdu.
Sonra bir de tuttururlar, "biz AB ye 1950 yılında başvurduk" Letonya'yı bile aldılar da, bizi hâlâ almadılar. (Letonya bizden çok düşük bir ülke. Hemen burnunuzu kıvırın.)
Acaba ne zannediyor ki; banka kuyruğuna girmiş emekli adam mı? "De getsene sen lan, sıranın sonundaydın, seni içeri alıyorlar ben giremiyorum, banane sıra benim, sıra benim."
Almasınlar zaten, almasınlar. Hangi şartta, hangi insan hakkında, hangi hayvan hakkında bizi alacaklar ki? 
Bütün siyasi parti yöneticileri, fikirde ayrı, yönetimde aynıysa, canlıya beş para değer vermiyorsa, her şeyi şekilden ibaret yapıyorsa, girmeyelim arkadaş.
Hakkımız yok.

4 yorum:

Esra Ateş Akın dedi ki...

Doğaya hakettiği saygıyı asla veremeyeceğiz. Diğer canlıların da yaşama hakkına sahip olduklarını ne zaman hatırlayacağız acaba:(

Nerde trak Orda bırak dedi ki...

Sonra da doğa intikamını alıyor deriz, Doğa intikamını almıyor, gereğini yapıyor. İnsan ne kibirli bir varlıkmış anlamadım, gitti.

Ebruts dedi ki...

Ne güzel yazmışsınız, keşke herkes tepkisini belli etse. En azından insanlara anlatarak bazı davranışların normal olmadığını anlatsa değil mi?
İzmir ve çevresi birbirinden güzel (İzmir'de yaşadığım için İzmir diyorum)cins köpeklerle dolu. Alınıp sokağa bırakıldıkları o kadar belli ki. Çok yazık, kendi duygularımızı sıkılana kadar tatmin etmek ve onların düzenlerini bozarak insan olmuyoruz.

Nerde trak Orda bırak dedi ki...

Keşke... Ama bazı insanlar o kadar duyarsız ki; ne yazık ki, hayvanların canları olduğunu düşünmüyorlar -aslında umurlarında da değil.- Sokaklar pet shoplardan alına cins köpekler, kedilerle dolu:( Özellikle de yazlıklar. Gerçekten çok üzücü bir durum. Dolayısla bu vicdansızlığı toplumun her kesimine sıçradığını görüyoruz. Şiddet her yerde. Teşekkür ederim yorumunuza.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...