21 Eylül 2012 Cuma

Kabahatlar Kanununu yazsam yeniden; İlker Kılıçer
Bir, iki, üçççç ve tıpp. Lütfen susun. Kimse konuşmasın. Konuşmak, anlaşmak zorundaysanız fısıltı halinde konuşmanıza izin veriyoruz. Tek tek değil, hep bir ağızdan bağırarak konuşabilirsiniz. Şöyle; uğultu çıkaracak şekilde. Tamam, gayet güzel. Kimse bi şey anlamasın, gayet makbul.

Onun dışında, bilumum müzik sesi ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır.
Tamam mı?

Evet, gelelim şimdi yasak olmayanlara hanımlar beyler. Her şeyi de yasaklamıyoruz tabii. Siz de bizi ne kadar yasakçı zihniyetli gösteriyorsunuz? Tövbe, tövbeeee...

Yasaklamadıklarımız arasında, münasebetsiz komşunuzun cd çalardaki çirkin müziğin sesini sonuna kadar dayayıp size dinletmesi var. Evet ikisi de müzik ama, ananelerimize göre komşuluk diye bir şey var değil mi? Komşunuz sizi seviyor ve mahalleyi feysbuk duvarı farz ettiğinden size kendi müzik tarzını dinleterek, komşuluk hukukunuzu pekiştirmek istiyor.
İnsanların kaynaşması, kardeşlik ruhu içersinde olmasına belediyemiz olarak katkıda bulunacaksak ne mutlu bize, siz değerli Karşıyakalılar ve İzmirliler.

Sonra yasak olmayanlar arasında, eşinizin, kardeşinizin yapı marketlerden kampanyalı olarak aldığı 29.90 tl veya daha kapsamlı olan 39.90 tl matkaplarla pazar günlerinde geleneksel Türk aile yapısını pekiştirmek, aile erkeğini evine daha da bağlamak ve onu gereksiz tamirci paralarından kurtarmaktır. Hem fena mı, evin işini yaptığı gibi dışarıya çıkmaz, evin işini yapar, yaparken yorulur, yorulduktan sonra yemeğini yer, duşunu alır zıbarır ve uyur. Böylelikle aile hayatınızı ikinci, üçüncü kadından kurtarıyoruz.

Sonra gece saat 00.00 lara kadar sokağı işgal altına alınarak yapılan, düğünler, kına geceleri var. Bütün gece oynayın işte sizde evinizde. Ne güzel. Neşeli olun ki dinç kalasanız. Belki biraz kalori harcarsınız da, iki gıdım yağ eritirsiniz.

Havai fişekler.... aman Allahım ne güzel görüntü o öyle. Ya damatla gelin hanım. Bu kadar havai fişek patlatılınca kendilerini İngiltere'nin müstakbel prens ve prensesleri sanırlar. Tabii gençlere özgüven aşılamamız lazım. Memleketimiz esenlik içinde, güvenli yarınlara düğünlerinde havai fişek patlatan gençler sayesinde adım atacak.

Hatta bir maganda sabah karşı 4 de ard arda havai fişek patlatırsa ne olacak canım. Kalbi olan geberir, olmayan bizimdir. Hah hah hahahahahahaaa... varsın kediler, köpekler, kuşlar, altlarına doldursunlar. Tabii onlarda kalpten gidebilirler. Hem de barınak denen yerlerde daha az hayvan olur. Doğal seleksiyon. Hah hah haaa. Neye uğradıklarını şaşırsınlar. Batılı bi memleket olmak istiyorsak, Batılı adetlerinin aynısını yapmalıyız.

Tamam mı?
Her şey siz değerli Karşıyakalılar için.

Güzel çarşımızda bir pandomim sanatçısı mı ne çıkmış ortaya, sanat yapıyormuş. Hadi yaaa, git işine. İzin aldın mı, izin? Hani elinde belgen var mı, göster. Ben anlamam sanatmış manatmış. Hep bunlar boş işler. Kimbilir ailen seni okutmayı ne çok istemiştir de, sen de sokaklarda hayta hayta pandomim yapıyorsun. Hadi bakim koçum, harç bitti yapı paydos. Kes oğlum kabahatlar kanununa göre, 82 tl lik cezayı.

Kanunları bil de çık ortaya. Neymiş, miş, miş; sokak sanatı yapıyormuş, yedik biz de.   Adı : İlker Kılıçer Mesleği: Pandomim sanatçısı. Zaman zaman İzmir Karşıyaka çarşısında pandomim gösterisi yapan İlker Kılıçer'e Karşıyaka Belediyesi tarafından, çevreyi sanatla kirlettiğinden ve Kabahatlar Kanununu ihlal ettiğinden dolayı 82 tl lik para cezasına çarptırılmış. İlker Kılıçer “Herhalde dünyada çevreyi sanatla kirlettiğimden dolayı ceza alan ilk pandomimci ben oldum. Zabıta bana yüksek sesle çevreyi rahatsız etmekten bu cezayı kesti. Oyunda kullandığım malzemelerin çevre kirliliği yarattığı konusunda da uyarıda bulunuldu. Oyun anının bitmesi beklenmeden müdahalede bulunuldu. Daha önce de yaşadığım tartışma nedeniyle karakola ifadeye çağrıldım. Sanat ne zamandan beri sokakları kirletmeye başladı? Türkiye'de henüz sokak sanatları için bir düzenleme bulunmadığından yakınmış İlker ve bu büyük bir eksiklik. Sokakların, kaldırımların, beton zeminlerin, yüksek binaların soğukluğu, ancak sanatla ısınır. Mutlaka bu konuda yasal bir düzenleme yapılmalı. Büyük şehirlerin bir çoğunda sanat sokağı bile yok. Bu tür cezalar sanatçıları sokaklardan soğutur. İnşallah bana kesilen ceza ilk ve son kez olur. Sokakta pandomim yaparken halktan büyük destek alıyorum. Yeni yaşanan, insanları ilgilendiren güncel olayları pandomim ile anlatıyorum, büyük ilgi görüyorum.ları pandomim ile anlatıyorum, büyük ilgi görüyorum." İşte yanlışın burada, anlatma, müzik çalma, GÜRÜLTÜ çıkar İlker.GÜRÜLTÜ'ye EVETTTT SANATA HAYIRRR ... Tamam mı?                                                                                      

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...