6 Mayıs 2012 Pazar

The Simpsons hakkında her şey

  


Çizgi filmleri kendimi bildim bileli sevdim. İlk çizgi filmim Heidi'ydi. Taş devri, jetgiller ve sonrasında Japon çizgi filmleri geldi. Çiçek Kız, Şeker Kız... bu cici mi cici kızları sevdim sevmesine de hiç asabiyetleri, mizahi halleri olmadığı için pek de sarmadığını hatırlıyorum. Fazla yapaydılar. Neyse ki büyüdüm de bu tırt çizgi filmlerden kurtuldum.
Ben bu Bart'ları 94 yılında falan bir yerlerde okumuştum. Bilmeden, görmeden bu aileyi çok sevmiştim. Sanıyorum sıra dışı çizgileri onları sevmeme yetmişti.
2000 lerin başı mıydı neydi, tv de bi şey canım sıkkın sağa sola zap yaparken The Simpsons'la karşılaştım. Abartısız iki, üç saniye dona kaldığımı hatırlıyorum. Hala bilmeyen kaldı mı bilmiyorum ama hatırlatırım ki; göndermeleri bol, öz eleştiri yapan büyüklere ait bir animedir.
Bu sene Doğan Holding getirmedi, beni gıcık etti. Ara sıra e2 de rastlarsam izliyorum. Geçen yıla kadar haftada iki kez izleme şansım oluyordu.
Bugün dergileri karıştırırken Cnbc-e derginin özel sayısında Simsongilleri ayrıntılı ayrıntılı yazmışlar. Tamam; sevinçten uçarak, ağzım kulaklarımda okudum ama, gene gircek evin bi köşesine. B'alim kalbim kadar temiz sayfama yazayım da, dursun arada bakarım diye oturdum pcmin başına.
Bu aile üyelerine aslına bakarsanız hepsinin hayata karşı farklı duruşları var. Fakat her koşulda bir arada kalmayı başarıyorlar. Birbirlerinin aykırıklarından da acayip hoşnutlar. Homer; düşüncesiz, kaygısız, Marge; anlayışlı ve zarif, Bart; haylaz, Lisa idealist, çevreci ve dahi, Maggie ise henüz konuşmaya başlayan ailenin en ufaklığı. Hadi bakalım Marge Hanım'dan başlayalım. :):)
MARGE
37 yaşındaki Marge'ın doğum günü 1 Ekim.
Saçları, dizinin yaratıcısı Matt Groening'in annesinin 60'lardaki saç modeli ve The    
bridge of Frankenstein filminden ilham alınarak çizildi.
Groening, Marge'ın saçlarını tavşan kulaklarını saklamak için bu şekilde yaptırdığını     
savunuyor.
Marge'ın da kızı Lisa gibi dörder adet kirpiği var.
Her bölümde rol alan Marge, yalnızca bir bölümde konuşmadı.
1994'te Entertainment Weekly, 2005'te ise FOX News tarafından en iyi televizyon annesi   
seçildi.
HOMER
38 yaşındaki Homer yaklaşık 105 kilo.
Homer'ın nükleer santraldeki güvenlik denetimcisi maaşı ortalama 67.422 dolar.
Homer'ın elektronik posta adresi ChunkyLover53@aol.com
Bay X adıyla kendi internet sitesini kuran Homer, www.mrxwebpage.com adresinde   
Springfield sakinleri hakkında yalan yanlış haberler yapıyor.
Homer'ın ağzından sık sık duyduğumuz “D'oh!” kelimesi The New Oxford Dictionary of   
English'te yerini aldı.
Homer'ın saçlarının oluşturduğu M ve kulaklarının kıvrımıyla ortaya çıkan G, Matt   
Groening'in imzası niteliğinde.
IQ'su bir dönem 105'e yükselmiş olsa da, kısa sürede 55'e geri dönen Homer, zeka   
seviyesinden memnun.
BART
Bart J. Simpson'daki “J” Jo-Jo'nun kısaltılması.
Matt Groening, küçükken Bart'ınkine benzeyen bir saç kesimi yaptırmış. Yani dizinin haylaz karakteri saçlarını yaratıcısndan alıyor.
Adı, İngilizce yaramaz çocuk anlamına gelen, “brat” kelimesinin anagramı.
Lisa'nın ağabeyi Bart, 20 yıldır 10 yaşında.
Bart'ın saçları her zaman dokuz çıkıntıdan oluşuyor.
Bart dizinin başından beri solak olan tek karakter.
Afacan Dennis'ten esinlenerek yaratılsa da, yaramazlıkta onu solladı.
Dikdörtgen kafa yapısıyla ailenin Marge'a benzeyen tek üyesi.
Bart, Lisa'dan 2 yıl 38 gün, Milhouse'tan ise üç ay büyük.
LİSA
Dizi tarihi boyunca Lisa, iki kez sekizinci doğum gününü kutladı.
Lisa eşsiz saç stilini yalnızca kız kardeşi Maggie ile paylaşıyor. 
En yüksek notu A+++ olan Lisa'nın IQ'su 156.
dizinin yapımcılarından David Mirkin'in vejeteryan olmasıyla et yemeyi bırakan Lisa, tam bir hayvan hakları savunucusu ve aktivist. Üstelik televizyon dünyasının ilk vejeteryan karakteri.
Lisa, dizinin Japonya'daki reklamlarında ailenin ön plana çıkarılan üyesi.
MAGGİE
Ailenin yaşı açıklanmayan tek üyesi.
Maggie ilk kez Lisa's First Word isimli bölümde konuştu.: Maggie'nin ağzından ilk ve tek sefer çıkan “baba” kelimesini Elizabeth Taylor seslendirdi. “Dad-dee.”
Maggie'nin biberon emerken çıkardığı sesler, Matt Groening tarafından bizzat yaratılıp kaydedildi.
Televizyon dünyasının hiç konuşmayan ve büyümeyen yegane bebeği.
Maggie Groening'in yazdığı, çizimleriniyse Matt Groening'in yaptığı Maggie Simpson adını taşıyan dört çocuk kitabı var.
Simpson ailesinin dört ferdi adlarını Matt Groening'in ailesinden aldı. Sadece kendi adı yerine Bart ismini kullandı.
Simpson ailesinin yaşadığı caddenin adı, 742 Evergreen Terrace. Matt Groening'in Portland'da büyüdüğü cadde de aynı ismi taşıyor.
İtalyan restoranındaki aşçı Luigi Risotto karakteri bir pizza kutusunun üzerindeki çizimden olduğu gibi kopyalandığı için dizideki diğer karakterlerin çzimine benzemiyor.
Homer'ın ünlü repliği “D'oh!” eski Laurel ve Hardy kısa parodilerinde oyuncu Jimmy Finlayson'ın sürekli kullandığı yayvan Dooooooh! sesinden ilham alınarak diziye katıldı.
Duffman karakterinin ilham kaynağı Budweiser etkinliklerinde boy gösteren Bud Man.
Palyaço Krusty karakterinin kökeni, Groening'in çocukluğunda izlediği ünlü çocuk programı yıldızı komedyen palyaço Rusty Nails'e dayanıyor.
Dizide Hank Azaria tarafından seslendirilen karakterler, sanatçının gerçek hayatta tanıdığı insanlardan esinlenilerek yaratıldı. Çizgi roman dükkanını işleten adam için Azaria'nın üniversitedeki oda arkadaşı ilham kaynağı olurken, Lou için Sylvester Stallone'dan, Polis şefi Wiggum için Edward G.Robinsan'dan esinlenildi.
Maude Flanders karakteri, kendisine ses veren sanatçı Maggie Roswell ücretine zam istediği için öldürüldü. 
Bay Burns'ün telefonu açtığı zaman söylediği Ahoy hoy? sözcüğü, telefonun mucidi Graham Bell'in icadını kullanırken sarfettiği bir söz.
Dizinin sevimli uzaylıları Kang ve Kodos karakterleri isimlerini orijinal Star Trek dizisinden aldılar. Star Trek'teki Kodos bir cellatken, Kang Klingon savaşçısıydı.
Bart'ın en yakın arkadaşı Milhouse adını Başkan Richard Milhous Nixon'dan alıyor. Milhouse'un ikinci adıysa Mussolini.
Dizinin açılış jenereğinde Maggie süpermarketteki fiyat okuyucusunun altından geçerken ekramda görünen miktar 847.63 dolar. Bu fiyat, bir Amerikalı bebeğin aylık yemek ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması için gereken ortalam tutar.
The Simpsons, Guinness Rekorlar kitabı'nda En Uzun Süre Devam Eden Animasyon Yapımı olarak yer almanın dışında, En Fazla Ünlüyü Konuk Eden Program olarak da adını kaydettirmiş durumda.
Efsane dizi Asya, Avrupa, Latin Amerika, Avustralya dahil kıtalararası bir yolculuk yapıp, 60'ın üzerinde ülkede gösteriliyor.
Dizideki karakterlerin ten renkleri, kanal zaplamaktan hoşlanan izleyecilerin dikkatini çekebilmek için sarı yapıldı.
Ünlü müzik grubu No Doubt'ın klavyecisi ve aynı zamanda grubun vokalisti Gwen Stefani'nin kardeşi Eric, 1994 yılında The Simpsons'ta animatör olmak için gruptan ayrıldı. No Doubt, aynı yıl Eric'in ayrılışının ardından büyük çıkışını yapmıştı.
Dizinin yaratıcılarının en çok dalga geçtikleri filmler 1941 tarihli Yurttaş Kane ve Baba serisinin ilk iki filmi. 
Dizinin bir bölümünde Simpson ailesinin telefon numarası (939)-555-0113 olarak gösteridi. 939, Port Ric'nun telefon koduydu.
Dizi tarihinde alışılmışın dışında beş parmaklı çizilen tek karakter “Tanrı” oldu.
SPRINGFIELD
Kasaba, Time dergisi tarafından Amerika'nın En Kötü Kasabası seçilirken, Newsweek Springfield'ı “Amerika'nın Çöp torbası” ilan etti.
Springfield, 1776'da Amerikalı avcı Jebediah Springfield tarafından kuruldu.
Kasabanın belediye başkanı Demokrat Joe Quimby. Kongre temsilcisi ise Cumhuriyetçi Palyaço Krusty.
Springfield'ın da her kasaba gibi yerel bir gazetesi var: The Springfield Shopper. Gazete 1883 yılında Johnny Newspaperseed tarafından çıkarılmaya başlandı.
Kasabanın en büyük medya devi KBBL. KBBL'in bünyesinde üç radyo ve bir de televizyon kanalı bulunuyor.
Springfield hep büyük felaketlerin kasabası. Kasaba bugüne kadar ksaırgalar, seller, asit yağmurları, çığ, deprem, meteor yağmuru, volkanik patlamalar gibi pek çok badire atlattı. Ancak her olaydan sonra toparlanmasını bildi. 
Amerika'da hemen her eyalette bir tane Springfield var. Ancak Simpson ailesini yaşadığı hangisi bilinmiyor. Birkaç bölümde ehliyet, telefon numarası, mektup adresi gibi yollarla referans verilse de, referansların birbirinden farklı olması hepsini çürütüyor. 
30.720 kişinin yaşadığı kasaba, 182 metre rakımda.
Springfeld halkı genellikle cahil ve vahşi insanlar olarak çiziliyor. Şehirde ayaklanma çıkması için ufacık bir sebep bile yetiyor. Örneğin lenny ve Carl, şehirde gerçekleşen elektrik kesintisi nedeniyle önlerini göremeyip arabayla bir dükkana girmişti. Sonra da dükkanı yağmalamaya karar vermişlerdi. Bu da kasabada çok büyük bir ayaklanmaya ve talana neden olmuştu.
NELERE GÜLDÜK?
Homer'ın Bart'ı boğazlaması
Homer'ın sinirlendiğinde Bart'ı boğazlaması, The Simpsons henüz The Tracey Ullman Show'da kısa film olarak yayınlanırken kullanılan bir espriydi. Genellikle Homer, Bart'ın boğazına yağpıştığında “seni küçük ….” diye bağırıyor.
Bay Burns hala Homer'ın adını bilmiyor
Bay Burns, Homer ile karşılaştığında genellikle adını hatırlamıyor. Hatta kim olduğunu bile bilmediğini söylüyor. Çoğu zaman Burns'ün yardımcısı Waylon Smithers, Homer'ın 7-G Bölümü'nden bir çalışan olduğunu ona hatırlatıyor. Hatta bu espriyi daha da etkili kılmak için yazarlar Homer ile Bay Burns'ün 6tanıştığı ilk günü diziye eklemiş, o gün Bay Burns homer'a adını asla unutmayacağını söylemişti. Bay Burns'ün yaşı 104.
FOX'a yapılan şakalar
The Simpsons ekibi, yapım kontratında bulunan Fox'un hikaye akışına hiçbir şekilde karışmayacağını belirten madde sayesinde yapımcı firmaları hakkında diledikleri kadar olumsuz espri yapabiliyorlar. Örneğin bir kanepe esprisinde Homer ekranın köşesinde beliren FOX logosunu görüp sinirleniyor ve onu alıp yere attıktan sonra üstünde tepiniyor.
Bart'ın telefon şakaları
Bart sık sık Moe''yu arayıp aslında var olmayan birinin barda olup olmadığını sorar. Moe da bara dönüp bu isimde birinin olup olmadığını sorar. Ancak bart'ın söylediği isim ve soyadı bir arada kullanıldığında İngilizce'de komik anlamlara gelen cümleler ortaya çıkmaktadır. Moe şakayı fark ettiğindeyse Bart'a avazı çıktığı kadar bağırır. Bart'ın Moe'ya yaptığı telefon şakaları, New Jerseyli barmen Louis, “Red” Deutsch'in başına gelen şakalardan alınmış. Tıpkı Bart gibi John elmo ve Jim Davidson adlarındaki iki kişi Tube Bar'ın sahibi Deutsch'u arayıp uydurma isimlerin barda olup olmadığını sorarmış. Deutsch da işletildiğini anlayınca tıpkı Moe gibi bağırıp çağırmaya başlarmış. Bu şakaların kayıtları 80'lerin en popüler eğlencelerinden birine dönüşmüştü.
The Simpsons'ta bugüne kadar yüzlerce ünlü ismin sesini duyduk, binlerce popüler eserin adını andık. Televizyon tarihindeki birçok rekoru kıran The Simpsons, 20 yıl içinde birçok ilke de imza attı. Bu “ilkler”in en önemlileri hiç kuşkusuz dizide kullanılan referans kaynakları ve yapılan göndermelerdi.
The Simpsons'ı benzersiz kılan yaratıcılarının algı kapılarını sonuna kadar açık bırakması. O açık kapılardan içeriye 20 yıl boyunca yüzlerce isim, binlerce popüler kültür eseri ve sayısız espri girdi. Böylece sinemada yaygın olan “alt metin” kavramını televiyonda uygulayan ilk dizilerden biri The Simpsons oldu.
The Simpsons, 20 yıl boyunca popüler kültürün birçok dalından beslenmesinin yanı sıra birçok popüler esere de ilham verdi. Müzik, sinema, televiyon ve yazılı basından hem beslendi hem de onlar için iyi bir malzeme teşkil etti.


Kaynak: Cnbc-e dergi

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...