26 Haziran 2011 Pazar

İtalyan komşularımız


Hadi bakalımmm. Evde misiniz nerdesiniz? Bilmiyorum nerde olduğunuzu, fakat evde olduğunuzu varsayıyorum ve şu önermeyi  sunuyorum. Önce gözlerinizi kapatıp, kulaklarınızı kabartın. Ne gibi sesler duyuyorsunuz?
Ben: Gözlerimi kapadım,  kulağımı  kabarttım. Tarrrrrrr, torrrr –matkap sesi- horrrkkkk hoooo – egzos sesi- viyakkkk, ciyakkk bebek sesi. Maaauvvvvv  azmış kedi sesi- takır tukur takır tukur alt kattaki kadının mutfak aletleri ile savaşının sesi.
Bi de üstüne üstlük benim odanın karşısındaki apartmana İtalyanlar taşınmış. Ben bunları önce Türk sandım. Öğrenci gibi bişeyler. Çocuk salona bilgisayarı kurmuş, habire çataçataçata yazıyor. Artık bilmiyorum adam yazar mı, blogçu mu, facebookçu mu, twittercı mı,  ne? Arada bir de yazarken bilgisayara gülüyor falan.
Bütün bunlar beni ilgilendirmiyor.
Da…  da gecenin bi yarısı kalkıp, momentoooo, momentoooo diye bağıra bağıra avazları çıktığınca takır tukur mutfakta yemek yapıyorlar sanıyorum. Ne o öyle gece yarısı sahura kalkar gibi anlamadım.
Birdenbire uykunun arasında insan Ferzan Özpetek’in platosunda gibi hissediyor kendisini.
Gecenin sesiizliğinde,  o bağırarak konuşmaları yok mu delirtiyor insanı.
Bilmiyorum ki Sicilyalı mı, Toscanolu mu, Bolognalı mı? Bana ne nerelilerse de, bütün bu soruları bana Şerafettin Amca geçen hafta sordu?
Şerafettin Amca evde oturmaktan balataları ha sıyırdım ha sıyıracağım ince çizgisinde gezinen emekli bi astsubay amcamız.
Sevgili karısı Sühendan Teyze beni ne zaman görse Şerafettin’Amca’dan dert yanıyor. Ben “hıı hııı evet evet karı koca arasında olur böyle şeyler, aaa ama gül goncası tazeleiğinde yuvanızı var. N’apcan Sühendan Teyzecim, idare ediver gitsin. Bak ne güzel anlaşıyorsunuz falan deyip vın vınlıyorum.” O da bana “ööööle kızım n’apcan, zaten benimki de astropoza girmiş, bütün bunlar ondanmış” diyor. Ben püfkürmemek için kendimi zor tutarak “he he heee, ööle  Sühendan Teyzecim, bu insanoğlunun yazgısı, hormonlar diyorum bi varrr, bi yokkk.” “heee” diyor. Ve ben bu sıkıcı muhabbetten sonra alıp başımı yelkovan kuşları özgürlüğüyle bizim kata uçuyorum. “ohhh alllamm yaa, sana şükürler, sana şükrüler olsun” deyip. Bi daha en az on beş gün boyunca merdivenlerde karşılaşmamayı diliyoruım
Tamam şimdi size komşularımızdan İtalyanları ve balatalarla uğraşan   karı kocayı  tanıttım.
Gelelim dün geceye.:
Dün gece benim uykum yoktu. Elimde de süpersonik bi roman var.İşte o romanın içinde gezerken, İtalyanlar gene gece yarısı yemek yapmaya katlılar. Aman bi konuşmak bi konuşmak, allamm bi çene vermiş uzata uzata  koca sesleriyle insanın içine fenalık getiriyorlar. Bereket uyanıksın dedi içsesim. Ben içsesimi onaylarken Sühendan Teyzelerin balkonundan Şerafettin Amca böğürerek bağırıyor. Lannnnn susun lannn, lime diğiiiyommm. Bu arada Şerafettin Amca iyi içimiş. Konuşması iyi kayıyor. Ben “eyvahhh diyerek balkona koştum. Tabii diğer komşular da çıkmış. İtalyanlar hariç herkes olaya uyanmış, İtalyanlar kendi alemlerinde. Habire momentoo çekerek makarna pişiryorlar. Biri sarımsak dövüyo, diğeri şangırt şungurt sesler çıkararak süzgeci çıkarıyor. Valla inanın  bana bunların mutfak araç ve gereçleri bile İtalyanlar gibi gürültücü.
Neyse Şerafettin Amca körkütük sarhoş. Zavallı Sühendan teyze, “yapma Şerafettinbey, etme onlar genç, sabah olsun, komşuları da şahit yazdırıp, zabıtaya haber veririz” diyor. Ben Şerafettin Amca’nın elindeki beylik tabancasını görünce “hinnnkkk” korktum tabii tüm komşularımız gibi.
Başladı diğer komşular “heyyyy İtalyanooo hopp baksana kardeşim, hop dedik, ne bu gürültü lannn, kimisi terlik atıyor bunların balkona. Neyse bunlar duruma uyandılar.şaşkın gözlerle bize mi diyorlar? Haa size deyip bağırıyor, millet.
Şerafettin Amca’nın elindeki silahı gösterdiler. Aman bunlar bi kork, bi kork, hemen yere attılkar kendilerini.
Şerafettin Amca bunları bööle görünce daha bi güven geldi. Karnını içine çekip, göğsne şişrerek “lannn bana bakın lannn alkolün bana vermiş olduğu yetkiye dayanarakkkk, sizi zımbalarım lannn” dedi.
Bütün komşular “aman Şerafettin Amca yapma, bak adamlar nası korktular artık bunlar evden taşınana  kadar bu korku onlara yeer. Sen büyüksün. Büyüklüğünü göster. dedik. Sedef Abla var. O başladı Şerafettin Amca sen bitanesin, sen bi numarasın, Şerafettin Amca var mı sen gibisi, alemin kralısın diye rap tarzı şarkı söylemeye. Bizde arada o yeaaa Şerafettin bi numara, görmedi böylesini mahalle diye nakarat yaptık.
Allamm Şerafettin Amca’yı bu sabahtan itibaren  görmelisiniz. Bi güvenli gür gürül gürlüyor ki sesi. Bu sefer de İtalyanlar sustu, Şerafettin Amca başladı.
Yarın o susar, İtalyanlar başlar. Allamm her şey böyle bi sarmal mı?Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...